هرات، چوک گلها ، ملی سنتر، طبقه هم کف ، دوکان شماره 20
93793259696+

قهوه چیست؟

قهوه نوشیدنی رایج در بسیاری از کشورها می باشد که از دم کردن دانه برشته شده و آسیاب شده گیاه قهوه تهیه میشود.

گیاه قهوه درختی است که بیشتر در آمریکای جنوبی , آفریقا و کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا، عمدتا در کشورهای روی خط استوا که گرمسیر و مرطوب و پرباران است رشد می کند و میوه ای به شکل گیلاس به رنگ سرخ روشن دارد که دو عدد دانه داخل آن می باشد.

قهوه دارای چند نوع مختلف می باشد که دو نوع آن بیشتر کشت و مصرف میشود :

عربیکا که در مناطق مرتفع بین 600 تا 2000 متر بالاتر از سطع دریا می روید دارای کافئین کمتر,عطری بی نظیر طعمی ناب و مایل به ترشی هست و 75 درصد قهوه تولیدی و مصرفی جهان را تشکیل میدهد.

روبوستا که در مناطق کم ارتفاع تر رشد میکند دارای کافئین و غلظت بیشتر اما طعم و عطر آن کمتر از عربیکا است و مایل به تلخی هست و 25 درصد قهوه تولیدی و مصرفی جهان را تشکیل میدهد.

میوه گیلاس مانند قهوه پس از برداشت خشک شده و دانه های سبز رنگ آن جدا شده و با دستگاههای صنعتی توسط حرارت بالا  برشته یا بریان (Roasting) میشود که بر اساس مدت زمان برشته شدن ومیزان حرارت به انواع لایت (Light) , مدیوم (Medium) , مدیوم- دارک (Medium-Dark) و دارک (Dark) تقسیم بندی میشود.

روش ها و دستگاههای دم کردن قهوه

روش ها و دستگاههای مختلفی برای دم کردن قهوه در دنیا وجود دارد که در ادامه سه  روش متداول که بیشتر رایج می باشد معرفی میشود:

جزوه یا قهوه جوش روگازی ساده ( روش ترک ): در این روش دانه های برشته شده قهوه کاملا بصورت آرد آسیاب شده و به همراه آب سرد یا شیر و مقدار دلخواه شکر (در صورت تمایل) در داخل قهوه جوش(جزوه) روی شعله ملایم گاز تهیه میشود.

موکا پات (قوری موکا) یا بیالیتی (روش ایتالیایی یا اسپرسو): نوشیدنی اسپرسو که از لحاظ غلظت و کیفیت بهتر میباشد و بعنوان بخش اصلی نوشیدنی هایی لاته ، آمریکانو ، کاپوچینو ، ماکیاتو ، موکا و هات چاکلیت میباشد ، با گذشتن بخار آب جوش از میان قهوه آسیاب شده (که کمی درشت تر از قهوه ترک می باشد ) توسط وسیله ای به نام موکاپات یا بیالیتی   درست میشود .

فرنچ پرس (روش فرانسه):  نوشیدنی ای که با این روش تهیه میشود رقیق تر بوده و با ریختن آب جوش بر روی قهوه آسیاب شده ( درشت تر از ترک و اسپرسو) داخل

ابزاری بنام فرنچ پرس که  یک محفظه و اهرمی

که انتهای آن فیلتردارد درست میشود.

فواید قهوه

قهوه به عنوان چربی سوز در درمان چاقی موثر است.

قهوه از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند.

قهوه باعث تقویت حافظه شما می‌شود.

قهوه تمرکز و توجه شما را بالا می‌برد.

نوشیدن قهوه خطر سکته و گرفتگی عروقی را کاهش می‌دهد.

نوشیدن قهوه از ابتلا به بیماری دیابت پیشگیری می‌کند.

قهوه سرد درد یا میگرن تسکین می‌دهد.

قهوه از بیماری پارکینسون پیشگیری می‌کند.

قهوه در کاهش بیماری های کبدی موثر است.